Kontaktperson
Charlotta Löfström
Forskare
Kontakta CharlottaI projektet togs en ny god, näringsrik och lättillgänglig broccolisoppa fram. Broccoli innehåller glukosinolater och av särskilt intresse är glukorafanin som har antioxidativa och andra hälsomässigt gynnsamma effekter. En ny typ av förädlad broccoli med hög halt av glukorafanin användes till soppan.
Projektet "Utveckling av näringsladdad broccolisoppa” (2015-2178, Innovationsstödet EIP Agri) var ett EU-finansierat projekt inom landsbygdsprogrammet. I projektet arbetade RISE tillsammans med Grönsaksmästarna, SLU, Lyssna Affärsutveckling och andra partners med kompetens inom livsmedel och förädling för att ta fram en god, näringsrik broccolisoppa till målgruppen hälsomedvetna konsumenter som vill ha lättillgänglig nyttig mat i vardagen.
Som råvara och soppans bas användes en sort av broccoli (Beneforte) som är extra rik på glukorafanin, ett ämne som i kroppen övergår till ämnen som aktiverar mekanismer i kroppen som t.ex. ger sänkning av LDL-kolesterolet.
Produktutvecklingsprocessen sträckte sig från odlingsplanering till utvärdering av hur målgruppen tar emot produkten. Miljöpåverkan i de olika delarna av kedjan kommer granskades också .
I projektet fanns ett antal arbetspaket som täckte in de olika kompetensområdena: odling, skörd, efterskörd, analys av näringsinnehåll, produktutveckling, processkunnande, konkurrenskraft/marknad, sensorik, mikrobiologisk säkerhet samt miljö och klimatpåverkan.
Superbroccolisoppa
Avslutat
Projektdeltagare
ca 3 år
2,7 MSEK
SLU, Lyssna Affärsutveckling AB, Ulla Nilsson Konsult AB
Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling (EIP Agri)
Charlotta Löfström Tim Nielsen Penny Bergman Lars Hamberg Ingela Persson
Projektpresentationer hos KSLAFaktablad från LTV-fakulteten, SLU