Kontaktperson
Charlotta Löfström
Senior Forskare
Kontakta Charlotta
Livsmedel måste vara säkra och förväntas dessutom vara hållbara! RISE erbjuder ett antal tjänster och verktyg för att designa för en mikrobiologiskt säker och hållbar produkt.
Genom egen forskning och även i samarbete med industrin har vi byggt upp en omfattande kompetens inom områdena mikrobiologisk riskbedömning vid livsmedelsproduktion. Denna praktiska och teoretiska kunskap använder vi i vårt arbete med att hjälpa företag att producera produkter med hög mikrobiologisk kvalitet.
Vid produktutveckling används riskbedömning, challengetest och hållbarhetstester för att kunna bedöma om livsmedlet kan förväntas bli mikrobiologiskt säkert och hållbart. Nya risker som uppstår i samband med att man väljer att använda restprodukter eller biflöden kräver en riskbedömning. Detta är nödvändigt också om man ersätter ett konserveringsmedel, byter förpackningsteknik eller gör andra förändringar i produkten eller i tillverkningsprocessen.
För att hantera och förebygga spridning av mikroorganismer eller felsöka då problem redan uppstått i en produkt används Felsökning/Troubleshooting.
Som ett verktyg vid vårt analysarbete använder vi oss av standardiserade metoder såsom ISO, EN eller NMKL. Vi utvecklar också egna metoder, genomför valideringar mm.
Vi erbjuder dig som kund att tillsammans med oss arbeta med frågeställningar kring:
På vårt mikrobiologiska BSL2-godkända labb arbetar vi bl.a. med:
Vi deltar regelbundet i SLVs kompetensprövning för analys av livsmedel.
Vi är kvalificerade att utföra belastningsförsök (challengetest) enligt EUs riktlinjer.
Vi erbjuder regelbundet kurser med teoretiska och praktiska moment med fokus på mikrobiologisk säkerhet, hållbarhet identifiering mm omfattande bakterier, jäst och mögel.
På förfrågan skräddarsyr vi utbildningar som vi i många fall kan hålla på ert företag.