Kontaktperson
Fredrik Arrhén
Senior scientist
Kontakta FredrikVi erbjuder löpande kostnadsfria mättekniska lunchseminarier. Den 7 oktober får du lära dig mer om kompetensprövningar och jämförelsemätningar som grundläggande verktyg för kvalitetssäkrade resultat i laboratoriet, och den 23 oktober pratar vi om mätteknikens möjligheter och utmaningar nu och i framtiden, med avstamp i meterkonventionen från 1875.
För provnings- och kalibreringslaboratorier är kvalitet avgörande. Alla resultat ska vara pålitliga och jämförbara och uppfylla krav, både nationellt och internationellt. Ett viktigt verktyg för att uppnå det är att delta i jämförelser, något som också är ett krav enligt ISO 17025.
Fredrik Arrhén, senior forskare på RISE med lång erfarenhet av kompetensprövningar och jämförelsemätningar, går igenom:
Vi utgår från ISO/IEC 17025 och närliggande standarder, men innehållet är relevant för alla provnings- och kalibreringslaboratorier, oavsett område.
Firandet av meterkonventionen 150 år fortsätter! På detta kostnadsfria lunchseminarium den 23 oktober berättar Jan Johansson, ansvarig för riksmätplatserna på RISE, mer om mätteknikens möjligheter och utmaningar nu och i framtiden, med avstamp i meterkonventionen från 1875 som skapade förutsättningar för global handel, industriell utveckling och vetenskapliga framsteg.
Vi erbjuder löpande kostnadsfria mättekniska lunchseminarier. Boka gärna in kommande datum i kalendern:
Kan man lita på GPS/GNSS? Jan Johansson, presentation 240305 (pdf, 22.53 MB)