Gå direkt till innehåll
Vågenergi och biologisk påväxt Genererad/förbättrad med AI

Laserteknologi optimerar ytan för att förhindra påväxt i marin miljö

Material som används inom våg- och tidvattenkraft påverkas negativt av biologisk påväxt och den tuffa miljön i havet. Strukturen hos Lotusblommans blad minimerar biologisk tillväxt. Projektet LOTUS-PTO (CETP) ska utforska den nya laserteknologin för att utveckla ytskiktet på PTO-system, genom att inspireras av strukturen hos bland annat lotusblad.

Våg- och tidvattenkraft bygger på något som kallas ett PTO‑system – den del som omvandlar havets rörelser till el. Problemet är att det är en tuff miljö under vattnet, där maskiner snabbt slits av korrosion, sand och hårt väder.

En stor bov är tätningarna som ska hålla vätskor inne och havsvatten ute. De nöts hela tiden mot metall, och när sand eller småpartiklar kommer emellan blir slitaget ännu värre. Dessutom växer det snabbt liv på allt som hamnar i havet – från bakterier till havstulpaner – och deras hårda skal fungerar som sandpapper. Det gör att delarna slits snabbare och att hela konstruktionen rör sig mer i vattnet.

Giftiga antifoulingfärger används i andra branscher, men fungerar inte här: de är dyra, miljöfarliga och nöts bort direkt av friktionen. Därför måste man idag rengöra mekaniskt, vilket är både svårt och dyrt.

Allt detta gör PTO‑system till en av de största utmaningarna för billig och storskalig vågkraft.

Projektet LOTUS‑PTO ska göra våg- och tidvattenkraft mer effektiv, hållbar och miljövänlig genom att:

  • skapa nya ytor som minskar påväxt och friktion
  • ta fram slitstarka, bioinspirerade material i stället för giftiga färger
  • använda AI för att övervaka slitage och påväxt i realtid
  • minska underhållsbehovet och förlänga livslängden på komponenter

Målet är bland annat:

  • 10% mindre motstånd i vattnet
  • 5% mer användbar energi
  • 10% lägre underhållskostnader
  • 50% mindre påväxt
  • 15% längre livslängd för tätningar

Dessutom minskar behovet av kritiska material som koppar, och komponenterna blir lättare att återanvända och återvinna.

Projektet stöds CETP, Clean Energy Transition Partnership.

Bidrar till FN:s hållbarhetsmål

7.Hållbar energi för alla

Kontaktperson

Matthieu Tomas

Forskare

+46 10 516 57 58

Läs mer om Matthieu

Kontakta Matthieu
CAPTCHA

* Obligatoriskt

Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

 

Katarina Bokström

Kontaktperson

Katarina Bokström

Projektledare

+46 10 228 49 60

Läs mer om Katarina

Kontakta Katarina
CAPTCHA

* Obligatoriskt

Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.