Hoppa till huvudinnehåll
Meny
Stäng meny
CRA utbildningserbjudande

Cybersäkerhet i uppkopplade produkter enligt EUs Cyber Resilience Act

Få ett försprång i det nya cybersäkerhetslandskapet! Denna kurs guidar dig genom EU:s Cyber Resilience Act (CRA) och vad den betyder för dig som tillverkare eller importör av produkter med digitala element. Du får praktisk vägledning kring krav, rapportering och dokumentation – och en tydlig karta över hur du tryggt når full efterlevnad.

EU:s nya Cyber Resilience Act (CRA) trädde i kraft 2024 och markerar starten på ett helt nytt säkerhetskrav för digitala produkter på den europeiska marknaden. Från september 2026 införs regelverket stegvis – och för dig som tillverkare eller importör av produkter med digitala element innebär det att processer, system, applikationer, produkter och tjänster måste ses över och anpassas. Den här kursen ger dig de insikter och verktyg du behöver för att ligga steget före.

Detta får du

Under kursen får du en tydlig och praktiskt orienterad genomgång av:

  • Den internationella och europeiska spelplanen för cybersäkerhetsreglering
  • Vad EU:s Cyber Resilience Act innebär i praktiken – både dagens krav och det som väntar
  • Hur du hanterar rapportering av sårbarheter och säkerhetsincidenter
  • Vilka produktkategorier som omfattas och hur klassificeringen går till
  • En konkret steg‑för‑steg‑process för att uppnå efterlevnad
  • EU:s definition av vad det innebär att “släppa ut en produkt på marknaden”
  • När och varför en certifieringsinstans behöver kopplas in
  • Kraven på teknisk dokumentation – och hur du utformar den på rätt sätt
  • Aktuell status för standarder och vilka som är mest relevanta
  • Grundprinciperna för att visa överensstämmelse med regelverket
  • Rekommenderade strategier för att ta nästa steg i ert CRA‑arbete

Efter kursen har du stabil kunskap om CRA‑kraven och en tydlig plan för hur ditt företag kan säkerställa full efterlevnad – utan onödiga omvägar.

Vem riktar sig kursen till?

Kursen är skräddarsydd för dig som arbetar med utveckling, cybersäkerhet, produktansvar, regulatorisk efterlevnad eller kvalitetssäkring av uppkopplade produkter. Den passar även dig som på strategisk nivå behöver förstå hur CRA påverkar företagets produkter och processer.

Tillfällen

Cybersäkerhet i uppkopplade produkter enligt EUs Cyber Resilience Act
RISE, Forskningsgången 2c, Göteborg
Karta
22 apr 2026
09:00-16:00
7000 SEK (exklusive moms)
Obegränsad
Fysiskt
sv/eng
Ted Strandberg

Administratör

Ted Strandberg

Projektledare

+46 10 516 60 93

Läs mer om Ted

Kontakta Ted
CAPTCHA

* Obligatoriskt Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.