Hoppa till huvudinnehåll
Search
Menu

RISE hjälpte Polar Light Technologies uppnå unikt rött mikroLEDljus

Polar Light Technologies (PLT) har revolutionerat tillverkningen av pyramidformade mikroLEDar genom en ny bottom-up-metod. Denna metod möjliggör kontrollerad kristalltillväxt atomlager för atomlager, vilket eliminerat den destruktiva etsningen som används i dagens top-down-metoder. Det har resulterat i oöverträffad pixelstorlek, ljusstyrka och energieffektivitet.

Polar Light Technologies har sina rötter i lång och unik forskning utförd av professor Per-Olof Holtz och hans forskargrupp vid Linköpings universitet, innan företaget grundades 2014. Det var dock först runt 2021 som företaget kom ur ”stealth mode” och i samband med det började samarbeta med RISE.

Utmaningen: Behov av Avancerad Utrustning

När PLT först kom i kontakt med RISE, stod de inför en betydande utmaning där de behövde assistans med processning av sina pyramid-strukturer. I ett senare skede behövde de även en mer avancerad och modern MOCVD för tillverkning av sina unika pyramid-strukturer.

– Valet föll på RISE på grund av deras kompetens och tillgång till nödvändig process-utrustning samt MOCVD-reaktor. RISE har ett gott renommé och högutbildad personal. De hade precis vad vi behövde, berättar Oskar Fajerson, VD på PLT.

Samarbete leder till succé

Samarbetet med RISE har varit omfattande och inkluderat både odling med MOCVD och processning av de avancerade mikroLED-strukturerna. 

– Vi har haft ett gott samarbete med RISE i både Lund och Kista," säger Fajerson.

Tillsammans har PLT och RISE gjort stora framsteg.

– RISE har varit en viktig del i att realisera våra blå, gröna och röda mikroLEDar," förklarar Fajerson. "De har möjliggjort detta med adekvat utrustning som vi inte hade tillgång till tidigare.

RISE insats har varit ovärderlig för PLT. 

– Vi har fått access till en avancerad MOCVD i Sverige, vilket varit viktigt för att utveckla vårt pyramidala koncept, säger Fajerson.

Lärdomar och Framtida Möjligheter

Genom samarbetet har PLT lärt sig vilka parametrar som är viktiga för processningen och odlingen av mikroLEDar, vilket är viktiga parametrar när de senare ska investera i en egen reaktor.

– Samarbetet med RISE har stärkt vår konkurrenskraft och förmåga att leverera samhällsnytta.

En Game Changer för Samhället

MikroLEDar är viktiga för samhället, där nästa generations displayer och mikro-projektorer med mindre, ljusstarkare och mer effektiva mikroLEDar kommer att vara en game changer. De drar mindre ström och bidrar till att reducera energiförbrukningen i displayer. Samarbetet med RISE har också öppnat upp nya möjligheter för fortsatt arbete.

– Kompetensen inom RISE är hög, och vi har gått från MOCVD till processning och även en del produktdesign, avslutar Fajerson.

 

Kontakt hos Polar Light Technologies

För mer information, kontakta Oskar Fajerson på oskar.fajerson@polar-light-technologies.com eller 0738193800.

Kontaktperson

Peter Ramvall

Senior expert

+46 73 079 06 12

Läs mer om Peter

Kontakta Peter
CAPTCHA

* Obligatoriskt Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Ashutosh Kumar

Kontaktperson

Ashutosh Kumar

Forskare

+46 70 285 20 28

Läs mer om Ashutosh

Kontakta Ashutosh
CAPTCHA

* Obligatoriskt Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Relaterat