Kontaktperson
Sara Renström
Senior Forskare
Kontakta SaraVi vill öka kunskapen om elkonsumenters syn på sin egen roll i framtidens hållbara energisystem och fokuserar på deras drivkrafter och hinder att bidra till upprätthållandet av balansen mellan tillgång och efterfrågan på eleffekt i lokala elnät.
Andelen elbilar i Sverige måste öka för att påskynda övergången till ett helt fossilfritt energisystem. Om elbilarna inte laddas på ett smart sätt kan de emellertid bidra till en högre risk för effekt- och kapacitetsbrist i energisystemet gör.
Genom att främja laddning av elbilsbatterier när tillgången och kapaciteten i elenergisystemet är höga kan elbilar istället bidra med efterfrågeflexibilitet och därmed att upprätthålla balansen mellan tillgång och efterfrågan i ett framtida energisystem (se exempelvis Alvehag m fl, 2016). Med vehicle to grid-teknik (V2G-teknik), det vill säga teknik som möjliggör överföring av energi från elbilsbatterier till elnätet, kan elbilar dessutom bidra med nätnytta genom att öka tillgången på energi i elnätet vid kritiska tidpunkter.
Den empiriska utgångspunkten för studien var mobilitetshuset Dansmästaren, som förväntas utgöra en del av lösningen på kapacitetsbristen i Uppsala.
Dansmästaren
Avslutat
Deltagare
2021-2023
USER Uppsala universitet, Uppsala parkering, STUNS
Energimyndigheten