Linus Boström
Projektledare
Kontakta Linus
Foto:
Britta Elfving Persson
05 maj 2026, 11:35
Arbetet i Framtidssäkrad industrikompetens är i full gång ute hos företagen. Ett av dem är Piteåföretaget SPINAB, som nyligen har genomfört en kompetenskartläggning tillsammans med i konsultföretaget iTid.
I projektet erbjuds totalt 16 företag – åtta i Norrbotten och åtta i Västerbotten – en fördjupad insats med fokus på kompetens och kompetensutveckling.
SPINAB (Stålpartier i norr AB) är ett produktionsföretag som tillverkar fönster, dörrar och fasader i stål för byggprojekt runt om i Sverige. Med omkring 30 medarbetare och en produktionsanläggning i Öjebyn utanför Piteå arbetar de med konstruktion och tillverkning av skräddarsydda lösningar med höga krav på funktion, säkerhet och precision.
Just nu befinner sig företaget i en fas av uppskalning med många fler projekt, högre tempo och ett större behov av samordning. Det ställer nya krav på kompetens, arbetssätt och organisation – och gör det extra viktigt att få en tydlig bild av nuläget.
– När vi växer märks det snabbt var det finns behov. Att delta i det här projektet hjälper oss både att få syn på den kompetens vi har och vad vi behöver utveckla framåt, säger Magnus Brevemark, vice VD och operativ chef på SPINAB.
Den fördjupade insatsen inleds genom att RISE genomför två kortare workshops ute hos företagen. Syftet är både att skapa en god relation och att samla en gemensam bild av verksamheten.
Vi tar reda på hur arbetet organiseras, vilka roller som finns, om det finns tydliga målsättningar och hur företaget arbetar med frågor kopplade till kompetens – nu och framåt.
Dessa tillfällen fungerar som en förberedelse inför nästa steg, där företagen får möjlighet att göra en kompetenskartläggning. Den genomförs av vår externa konsult iTid och innebär att arbetet går vidare från en övergripande bild till att mer systematiskt identifiera kompetenser, utmaningar och utvecklingsbehov i verksamheten.
Därefter genomföre en kompetenskartläggning av konsultföretaget iTid, som har en beprövad metod för detta och lång erfarenhet av industrin.
SPINAB har nu haft besök av iTid, som under två dagar rörde sig i verksamheten. Deras arbetssätt, ”Gå och se”, innebär att följa det dagliga arbetet där det faktiskt sker – i produktionen, i planeringen och i de flöden som driver verksamheten framåt.
Hos SPINAB följde de arbetet på plats, samtidigt som de pratade med medarbetare i olika roller. Genom att kombinera observationer med dialog växer en sammanhållen bild fram av hur arbetet fungerar i praktiken – både i det som flyter på och i det som utmanar.
Samtalen utgår från enkla, öppna frågor som fångar upp både arbetsinnehåll och perspektiv, och som gör det lätt att komma in i dialogen. Det bidrar till att man gärna delar med sig av både styrkor och utmaningar i vardagen.
– Vi vill skapa en avdramatiserad situation där vårt fokus ligger på att förstå arbetet, inte att värdera det, säger Annica Wållberg, konsult på iTid.
Arbetssättet ger en tydlig bild av hur verksamheten fungerar i praktiken. Både styrkor och utvecklingsområden blir synliga – från det dagliga utförandet till hur olika delar av verksamheten hänger ihop.
Samtidigt framträder vilka kompetenser som finns i organisationen, vilka utmaningar som uppstår i vardagen och vilka behov som kan växa fram i takt med att företaget utvecklas vidare.
Hos SPINAB har processen fungerat mycket bra.
– Jag ser en tydlig yrkesstolthet här, vilket är en viktig byggsten när man vill utveckla ett företag. Alla har varit öppna och generösa i att dela med sig av sina erfarenheter och perspektiv. Det ger en stabil grund att bygga vidare på, säger Dick Svanberg, som fortsättningsvis kommer att genomföra alla kartläggningar i Norrbotten.
Resultatet sammanställs nu i ett underlag som SPINAB får möjlighet att ta vidare tillsammans med oss på RISE.
Utifrån detta kommer vi att prioritera och planera konkreta insatser – med målet att stärka företagets kompetens över tid.
2026-05-05
2026-05-05