Hoppa till huvudinnehåll
RISE logo

Koncernledning

RISE koncernledning består av VD och chefer med ansvar för divisioner samt koncerngemensamma funktioner.

Profile image

Ola Dawidson

Strategi och Verksamhetsutvecklingsdirektör

+46 10 516 62 96
ola.dawidson@ri.se

Läs mer om Ola

Profile image

Johanna Flanke

CHRO/HR-direktör

+46 10 516 62 91
johanna.flanke@ri.se

Läs mer om Johanna

Profile image

Fredrik Holst

Divisionschef Samhällsbyggnad

+46 10 516 62 57
fredrik.holst@ri.se

Läs mer om Fredrik

Peter Janevik

tillförordnad Divisionschef

+46 10 516 61 43
peter.janevik@astazero.com

Läs mer om Peter

Profile image

Charlotte Karlsson

Divisionschef ICT

+46 10 516 62 28
charlotte.karlsson@ri.se

Läs mer om Charlotte

Profile image

Marco Lucisano

Divisionschef Bioekonomi

+46 8 676 7285
marco.lucisano@ri.se

Läs mer om Marco

Profile image

John Rune Nielsen

Forsknings- och Affärsutvecklingsdirektör

+46 10 516 55 39
JohnRune.Nielsen@ri.se

Läs mer om John Rune

Profile image

Yvonne Näsström

Kommunikationsdirektör

+46 10 516 62 92
yvonne.nasstrom@ri.se

Läs mer om Yvonne

Pether Wallin

Divisionschef säkerhet och Transport

+46 10 516 61 50
pether.wallin@ri.se

Läs mer om Pether