Hoppa till huvudinnehåll
Search
Menu
Bild på exjobbare Felix och Fabian

”Det här har varit ett av de mest lärorika halvåren av mitt liv”

Utvecklande arbetsuppgifter, trevliga kollegor och en möjlighet att göra skillnad. Det kännetecknar Fabian Kroner och Felix Thorgrens tid som exjobbare på RISE våren 2025. – Det här har varit ett av de mest lärorika halvåren av mitt liv, säger Felix.

Både Felix och Fabian studerar till civilingenjörer vid Luleå tekniska universitet – Felix inom energiteknik och Fabian inom processkemi. De lärde känna varandra genom studentlivet och bestämde sig för att göra sitt exjobb tillsammans. Valet föll på RISE, där de fick möjlighet att arbeta med ett högaktuellt projekt inom vätgasproduktion. 

– Vi är ju mitt i den gröna omställningen här i Norrbotten. Det investeras stora belopp och det händer saker hela tiden. Jag ville använda min utbildning till något som gör verklig skillnad, säger Felix.

Från metan till vätgas – med klimatet i fokus

Behovet av vätgas förväntas öka kraftigt de kommande åren av flera viktiga skäl, kopplade till klimatmål, energisäkerhet och teknologisk utveckling. Deras examensarbete handlade om att undersöka en metod för att producera vätgas, som inte släpper ut koldioxid eller kräver för mycket energi.  

– Det här är ett projekt som tittar på möjligheten att göra om metan, en ganska jobbig växthusgas, till vätgas med hjälp av en smältkatalysator. Det är en metod som kan ha stor effekt på samhället, hoppas vi, säger Fabian. 

– Vårt exjobb gick ut på att undersöka ifall den här metoden för att göra om metan till vätgas är rimlig och om det kan utvecklas på någon industriell nivå, säger Felix. 

Två perspektiv – ett gemensamt mål 

Trots olika utbildningsbakgrunder kompletterade de varandra väl i projektet. 

– Jag är mer en labbmänniska, medan Felix är datakillen. Han gjorde avancerade simuleringar och jag stod i labbet och blandade kemikalier – det blev ett riktigt bra samarbete, säger Fabian. 

– När man har fria tyglar och komplicerade arbetsuppgifter, då behöver man bred kompetens. Det var därför vi bestämde oss för att göra det tillsammans, säger Felix. 

Det finns så otroligt mycket kompetens på så liten markyta

En miljö som inspirerar

Båda lyfter arbetsmiljön på RISE som en stor fördel med exjobbet: 

– Det är en jättetrevlig arbetsmiljö som jag gärna skulle gå tillbaka till. Alla kollegor var så intresserade, det var en väldigt öppen miljö för att ställa frågor och snabbt få väldigt många svar. Det finns så otroligt mycket kompetens på så liten markyta, säger Felix. 

Framtidstro och forskningslust

Exjobbet har inte bara gett dem ny kunskap – det har också stärkt deras tro på forskningens roll i samhället: 

– Jag ser mycket värde nu i forskning. Det är mycket som händer i Sverige och det är där utvecklingen sker. Det behövs mycket forskning, det behövs mycket förståelse, och det behövs personer som är villiga att lära sig. Jag tror framtiden ser bra ut för oss – och förhoppningsvis för Sverige också, säger Fabian. 

Gör skillnad med ditt exjobb

Se våra exjobbsmöjligheter

Relaterat