Kontaktperson
Christina Wedin
Coordinator
Kontakta ChristinaAtt analysera kolhydrater och anjoner, exempelvis oxalat-, klorid-, sulfit-, sulfat- och tiosulfatjoner, kan ge en ökad kunskap om kemikaliebalansen. Processkontroll inom cellulosaindustrin är nödvändig för att reducera körbarhetsproblem.
Exempel på anjoner:
Vi mäter kolhydratsammansättning i massan: arabinos, galaktos, glukos, mannos and xylos.
Inkruster är allvarliga problem, inte minst när massabruken ökar slutningsgraden. Det är vanligt att kontrollera totalhalt av oxalat och andelen fria oxalatjoner för att få en uppfattning om risken för inkruster. Exempel på vanliga analyser är sulfit-, sulfat- och tiosulfatjoner vilka finns i bland annat kokvätskor. Det är också vanligt att analysera innehållet av klorat i samband med miljöanalyser för blekerier.
I papper och massaprover analyseras bland annat totalhalten av klor, totalhalten av svavel, organiskt klor och uttvättbar klorid och sulfat. För dessa analyser används jonkromatografi för slutbestämning av klorid och sulfat.