Kontaktperson
Att undervisa i virtual reality
Kommande projekt
Att undervisa i virtual reality är ett tillämpat forsknings- och utvecklingsprojekt där lärare, forskare och VR-utvecklare använder tidigare forskningsresultat och erfarenheter för att tillsammans bryta nya mark genom att skapa innovativa lärresurser i virtual reality.
Projektet utgår från RISE tidigare forskning om lärande i virtual reality. Dels använder vi oss av resultaten från projektet AI-avatarer i immersiva lärmiljöer, men framförallt är det resultaten från VäXR som utgör grund i detta nya projekt. I VäXR utvecklade RISE en VR-applikation för matematikundervisning tillsammans med pedagoger från bl.a. Kungsbacka kommun och forskare från Stockholms universitet. I detta kommande projekt planerar vi att använda oss av VäXR-applikationen och lärdomarna från det arbetet för att föra kunskapen vidare, men också för att ta nästa steg i utforskandet.
Nu bjuder vi in fler modiga och nyfikna skolhuvudmän för att, genom samfinansiering, ta detta nästa steg. Som deltagande skolhuvudman får man ett konkret lärande om hur immersiv teknik kan användas i skolan, samt möjligheten att vara med och utforska och designa en innovativ lärresurs baserad på forskning. Ingen tidigare erfarenhet av VR behövs, vi börjar från grunden. Deltagande pedagoger introduceras till VäXR-applikationen med dess nuvarande tre geometriövningar och får pröva dessa i egen undervisning. Därefter samutvecklar vi en fjärde övning, ett arbete där både forskning och lärares erfarenheter blir en bärande del av designen.
Projektets faser:
1: VR-intro
En teoretisk grund om lärande i VR.
2: Praktisk introduktion
Vi möts i Stockholm för att bekanta oss med VR-teknik generellt, samt hur VäXR-applikationen ser ut och fungerar.
3: Lärande med elever i egen verksamhet
Projektets pedagoger arbetar med VäXRs tre befintliga övningar med en mindre elevgrupp i egen verksamhet.
4: Iterativ utveckling av ny lärresurs
Deltagande huvudmän får vara med och bestämma vilken övning som ska utvecklas och hur den ska designas för bästa möjliga upplevelse och lärande för eleverna.
Projektet startar när tillräckligt många skolhuvudmän visat intresse.
Kontakta Sandra Wissting om du vill veta mera.
Sammanfattning
Projektnamn
Att undervisa i virtual reality
Status
Pågående
RISE roll i projektet
Initiativtagare, koordinator
Projektstart
Varaktighet
1 år
Total budget
600 000
Projektets webbplats
Projektmedlemmar
Bidrar till FN:s hållbarhetsmål