Primära aromatiska aminer, PAA
Att livsmedelsförpackningar och material för produkter som kommer i kontakt med livsmedel är säkra för konsumenten är väldigt viktigt. Vår huvudaktivitet inom detta område är att analysera material som kommer i kontakt med livsmedel.
Den här tjänsten är även relevant inom Hälsa och Life Science, Livsmedel
Information om tjänsten
- Tjänst
- Analys av PAA i material och produkter avsedda för livsmedelskontakt
- Standarder
EN 17163:2019 (modified)
- Pris
- Pris vid offertförfrågan
- Leveranstid
2-4 veckor beroende på typ av provupparbetning.
Syfte
Vi erbjuder testning i enlighet med gällande förordningar och direktiv (exempelvis EU Plastförordning 10/2011, nationella BfR XXXVI, industristandarder eller FDA).
Analysresultaten används för att utvärdera efterlevnad av regelverk, tex vid offentlig kontroll, samt stödjer produktutveckling och problemlösning.
Metod
Vid analys exponeras produkten eller materialet för livsmedelssimulantlösningar vid relevanta förhållanden. 23 olika primära aromatiska aminer (PAA) bestäms i simulantlösningen med hjälp av vätskekromatografi kopplad till masspektrometri (LC-MS).
Metoden är ackrediterad enligt ISO 17025.
Leveranser
Resultaten summeras i en analysrapport.
För uppdrag och konsultation, kontakta någon av våra experter!