Kontaktperson
Peter Bökmark
Projektledare
Kontakta PeterHar ditt företag en utmaning i att kompetensförsörja er utveckling? Vill du attrahera rätt personal för att skapa innovation och produktivitet? Då är det här kursen för dig.
Digitalisering med människan i fokus lyfter fram forskning och industriexempel där ny teknik kombineras med kunskap om människan. En attraktiv industriell arbetsplats skapas genom att forma en kultur som främjar hälsa och kreativitet samt jämställdhet och mångfald. Det finns idag stora utmaningar kopplade till digitalisering och hållbarhet. En av dessa utmaningar är kompetensutveckling. Det saknas kunskap inom ny teknik så som såsom AI och maskininlärning, och samtidigt är det få som söker sig till industrin. För många är detta redan nu ett problem och det är svårt att både få och behålla kompetens.
I den här tvådagars-kursen får du genom konkreta tips och förståelse för att fånga och förvalta människor till ditt företags framtid.
För att skapa en attraktiv arbetsplats krävs några saker: att du förstår ditt nuläge, vet vart du vill nå samt har personalen med dig och kan arbeta för att nå dit. Din hemuppgift hjälper dig utforma en strategi för en attraktiv arbetsplats genom applicering av digitalisering och jämlikhet i ditt företags verklighet.
Vid kursavslut får du ett diplom.
Varmt välkommen till kursen!
Konkreta tips och förståelse för att fånga och förvalta din person i ditt företags framtid. Fokusområden är ny teknik och arbetsmiljö med digitalisering.
Deltagare från små och medelstora företag i roller produktionsledare, underhållstekniker, operatör, gruppchef, HR etc
Inget krav
Under dagarna kommer vi tillsammans gå igenom
Under kursen kommer du även få med dig en hemuppgift.
Två dagars kurs. Om kursen ges digital kan innehållet spridas över flera kurstillfällen.
Vill du att denna kurs skräddarsys för just ditt företag? Fyll i nedan formulär så kontaktar vi dig.