Kontaktperson
Bodil Ahlström
Projektledare
Kontakta Bodil"Datadelning för bildelning" är en förstudie där RISE tillsammans med branschaktörer utreder förutsättningarna för en digital infrastruktur anpassat till bildelningens förutsättningar.
i ett tidigare projekt har RISE tillsammans med branschaktörer drivit ett Policylabb och tagit fram ett förslag till ett modernare regelverk för biluthyrning inom ramen för Drive Sweden.
Vid sidan av förslag på förändringar i regelverket, identifierade policylabbet ett stort behov av ett digitaliserat, maskinläsbart datautbyte mellan fordonsförmedlare, myndigheter och andra intressenter. I dag sker utlämningen av uppgifter till exempelvis Polismyndigheten manuellt och beslut om trängselskatter skickas i brev till uthyrningsföretagen.
Tillgång till relevant och korrekt data är en stor utmaning för bildelningsbranschen. Bristen på samordnade datakällor försvårar operativa processer och kommunikationen med myndigheter som Polismyndigheten (och andra brottsbekämpande myndigheter), Transportstyrelsen och Skatteverket.
Det saknas en gemensam infrastruktur för information om fordonstillgänglighet, skatter, avgifter och brottsbekämpande ändamål kopplat till bildelningens förutsättningar.
Förstudien syftar till att utreda förutsättningarna för en branschgemensam datahubb där aktörer kan dela och nyttja data för hela ekosystemet. Hypotesen är att en sådan hubb kan möjliggöra:
•Ett effektivare informationsutbyte mellan privata och offentliga aktörer
•En ökad transparens kring fordonstillgänglighet och parkeringsplatser
•En framtida automatiserad informationsförmedling från t.ex. Skatteverket
• En snabb och säker respons på polisförfrågningar om fordonsanvändning
Målet är att identifiera datatekniska, juridiska och organisatoriska hinder, skapa en tydlig behovsbild och identifiera möjliga affärsmodeller, utvärdera datastandarder och API-lösningar, samt ta fram en modell för en datahubb och en roadmap för en stegvis implementering.
Datadelning för bildelning
Pågående
Koordinator
9 månader
1 MSEK
B.U.S. Shared Mobility, Europcar, Hertz, Kinto, OKQ8
Vinnova - FFI