Gå direkt till innehåll

Forskningsinstitut i Norden och Baltikum stärker Europas säkerhet

09 juni 2026, 06:01

Fem ledande teknologiska forskningsinstitut i Sverige, Finland, Norge, Danmark och Estland gör nu gemensam sak för att stärka Europas resiliens och totalförsvarsförmåga. Vid ett möte i Bryssel undertecknades en strategisk vision för institutens fortsatta samarbete inom totalförsvar.

- Den geopolitiska utvecklingen och Sveriges och Finlands NATO-medlemskap gör att vi som teknologiska forskningsinstitut nu kliver fram och dels stärker vår gemensamma förmåga, dels visar på hur civil och dual use-inriktad forskning bidrar till att stärka Europas säkerhet och konkurrenskraft, säger Malin Frenning, VD för RISE.

Parterna som undertecknat alliansens visionsdokument är RISE (Sverige), VTT (Finland), Sintef (Norge), DTI (Danmark) och Metrosert (Estland). Samarbetet går under namnet RTOs for Nordic-Baltic Total Defence (RTO4DEF) och ska mobilisera civil och dual-use-inriktad forskning, teknik och lösningar i den nordisk-baltiska regionen. Syftet är att stärka samhällssäkerheten, beredskapen inom totalförsvaret och den industriella motståndskraften.

RTO4DEF fokuserar uteslutande på forskning, innovation, testning och kunskapsutbyte och erbjuder oberoende, vetenskapsbaserat stöd till nordiska och baltiska regeringar och olika initiativ inom EU och NATO.

- På RISE och hos våra partnerinstitut finns en enorm kapacitet att utveckla gemensamma omvärldsanalyser, teknikprognoser och färdplaner för totalförsvar och resiliens. Med vår kompetens och våra teknikinfrastrukturer för test, demo och verifiering erbjuder vi också en mycket viktig komponent i utvecklingen av teknologier, standarder och industriella förmågor som är relevanta för totalförsvaret, säger Johan Rosell, ansvarig för totalförsvar på RISE.

 

Kontakt:

Johan Rosell, RISE

E-post: johan.rosell@ri.se