Hoppa till huvudinnehåll
Search
Menu
AstaZero Safety Traffic Forum Day

AstaZero Traffic Safety Forum Day

Välkommen till RISE testanläggning AstaZero, en heldag med insikt, inspiration i samarbete med Sveriges ledande trafiksäkerhetsevenemang.

Delta på den toppmoderna AstaZero testanläggningen, där vi samlar kommuner, myndigheter, forskare, företag, ideella organisationer och akademi för att utforska framtidens säkra och hållbara trafikmiljö.

Vad du kan förvänta dig:
  • Interaktiva workshops
  • Live-demonstrationer av komplexa trafikscenarier
  • Presentationer av banbrytande forskning och vetenskapliga artiklar
  • En överraskande huvudtalare från mobilitetens och säkerhetens framkant

Forumet erbjuder en unik möjlighet att stärka samarbetet över sektorer, visa upp forskning i verkliga trafikmiljöer, identifiera gemensamma utmaningar och forskningsbehov samt stärka Sveriges globala position som ledande inom trafiksäkerhet och framtidens mobilitet.

Vem bör delta?
Om du arbetar med politik, utvecklar teknik eller bedriver forskning är detta din chans att nätverka, bidra och hjälpa till att skapa en säkrare framtid.

Transport: 
Kostnadsfri transport med buss går från Lindholmspiren 3 i Göteborg för er som önskar. 
Samling utanför Lindholmen Science Park klockan 07:45. 
Efter eventet går bussen till nätverkskvällen på World of Volvo. Anmälan till transport sker vid registrering.

Anmäl dig här: AstaZero Proving Ground

Frågor? 
Kontakta gärna Mari Eriksson (se nedan)

AstaZero Traffic Safety Forum Day
20 okt 2025
09:00-16:15
Göksholmen 1, Sandhult (utanför Borås), Sverige
Karta
10 augusti 2025

Kostnadsfritt!

Antalet deltagare är begränsat!
Event, Fysiskt,
Mari Eriksson

Kontaktperson

Mari Eriksson

Projektledare

+46 10 516 61 48

Läs mer om Mari

Kontakta Mari
CAPTCHA

* Obligatoriskt Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.