Gå direkt till innehåll

Atomic Emission Spectro-Electrochemistry (AESEC) - Korrosionsanalys

AESEC instrumentet som är en kombination av ICP-OES och potentiostat, möjliggör korrosionstestning i realtid av material som används inom vätgasteknik, batteriteknik, energiteknik, dricksvattensystem, ytbehandlingsprocesser etc.

Syfte

Vi på RISE är specialiserade på avancerade korrosionsprovningsmetoder för att bedöma hållbarheten hos material som används inom vätgasteknik, inklusive bränsleceller och elektrolysörer. Vårt fokus ligger på att förstå nedbrytningsmekanismerna för kritiska komponenter som bipolära plattor, katalysatorer och membran under realistiska driftsförhållanden genom elektrokemiska tekniker

Metod

Med hjälp av vårt state-of-the-art AESEC-system (Atomic Emission Spectro-Electrochemistry) utför vi realtidsövervakning av elementens upplösningshastigheter från material som utsätts för olika simulerade miljöer. Denna teknik möjliggör kontinuerlig övervakning av koncentrationen lösta ämnen, vilket ger direkt information om korrosionsprocesser och materialnedbrytning. 

Våra testprotokoll är utformade för att simulera den elektrokemiska potentialen och pH-förhållandena som material som används i vätgasbränsleceller/elektrolysörer utsätts för under drift, vilket gör det möjligt för oss att utvärdera deras prestanda. Denna metod hjälper oss att identifiera selektiv nedbrytning och förstå deras inverkan på komponenternas livslängd

Användningsområden:

  • Grundläggande elektrokemi
  • Korrosionsforskning
  • Batteri- och energimaterial
  • Elektrodeposition och galvanisering
  • Ytbehandlingsprocesser
  • Katalys och elektrokatalys
  • Miljö- och vattenanalys
  • Kalibrering av kemiska-sensorer

Vi erbjuder

  • Korrosionsdata i realtid: Kontinuerlig övervakning av elementens lösningshastigheter.
  • Materialprestandaanalys: Utvärdering av nedbrytningsmekanismer under driftsförhållanden.
  • Standardiseringsstöd: Hjälp med att utveckla harmoniserade testprotokoll för industriapplikationer.

Kontakt

För mer information eller för att diskutera dina specifika testbehov, vänligen kontakta:

Kontaktperson

Smita Gangaprasad Rao

Forskare

+46 10 228 47 87

Läs mer om Smita

Kontakta Smita
CAPTCHA

* Obligatoriskt

Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

 

Kontakt

Hittar du inte det du söker eller är du nyfiken på hur vi kan hjälpa dig?

Skicka meddelande
CAPTCHA

* Obligatoriskt

Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.