Gå direkt till innehåll

Analys av PFAS i material i kontakt med livsmedel

Per- och polyfluorerade alkylsubstanser (PFAS) är en klass av substanser som bland annat förekommer i material i kontakt med livsmedel. De har uppmärksammats allt mer då de är mycket vitt utbredda, svåra att bryta ner och kan ha en skadlig inverkan på människa och miljö.


Den här tjänsten är även relevant inom Metrologi och mätteknik, Hälsa och Life Science, Livsmedel

Information om tjänsten

Tjänst
Analys av per- och polyfluorerade alkylsubstanser i material i kontakt med livsmedel
Pris
Pris vid offertförfrågan
Leveranstid

2-6 veckor beroende på typ av provupparbetning.


Beställning

CAPTCHA
Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Qiuju Gao

Forsknings-och utvecklingsingenjör
+46 10 228 44 77 Läs mer om Qiuju

Kontakta Qiuju

CAPTCHA

* Obligatoriskt

Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Kontakt för produktsäkerhet

Läs mer om Kontakt för

Skicka meddelande

CAPTCHA

* Obligatoriskt

Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Högfluorerade ämnen

Per- och polyfluorinerade alkylsubstanser (PFAS) är en klass av kemikalier som inkluderar över 4000 olika föreningar. PFAS används i stor utsträckning i material i kontakt med livsmedel (FCM, från engelskans food contact materials) på grund av deras vattenavstötande- och nonstick-egenskaper. PFAS är svåra att bryta ned och bioackumuleras i naturen. Exponering för PFAS kan ha en skadlig inverkan på hälsan. 

Det finns i nuläget ingen harmoniserad lagstiftning inom Europa för användande av PFAS i FCM. European Food Safety Authority (EFSA) har gjort en ny riskbedömning relaterad till exponeringen av PFAS med fokus på fyra föreningar: perfluorooktansyra (PFOA), perfluoroktansulfonat (PFOS), perfluorononansyra (PFNA), och perfluorohexansulfonsyra (PFHxS).

Testningsmöjligheter av PFAS hos RISE

Laboratoriet för produktsäkerhet erbjuder tester för att hitta spår av PFAS med hjälp av LC-MS/MS. Vi kan både hjälpa till att identifiera och kvantifiera PFAS i en färdig produkt avsedd för livsmedelskontakt, material tidigare i tillverkningskedjan, eller råmaterial. Utöver de fyra PFAS nämnda ovan kan vi även erbjuda analyser av andra PFAS som ofta är reglerade. Det är även möjligt att lägga till specifika PFAS i analyspaketen på begäran. Vänligen kontakta våra analysspecialister för mer detaljerad information. 

Leverans

Resultaten summeras i en analysrapport.

För uppdrag och konsultation, kontakta någon av våra experter!

FCM.productsafety@ri.se