Gå direkt till innehåll

Utbildning av besättning för vindframdrift

En väl utbildad och förberedd besättning är avgörande för att få till en framgångsrik implementering av vindframdrivningsteknik. RISE kan erbjuda ett omfattande utbildningsprogram för besättning på fartyg med vindframdrift.

På RISE har vi omfattande erfarenhet av att utbilda nautiska befäl och lotsar. Vår bryggsimulator återskapar exakt hur fartyg utrustade med vindframdrivningsteknik beter sig under alla väderförhållanden.

Våra utbildningsprogram sträcker sig från korta teknikintroduktioner till omfattande kurser som kombinerar teoretiska moment med praktiska simulatorpass.

Vi erbjuder en kombination av simulatorträning på plats och onlineutbildning för att bäst anpassa oss till besättningens behov.

Kursmoment

Våra utbildningsprogram inom Wind Propulsion Technology (WPT) omfattar ett brett spektrum av områden, till exempel:

• Segelteori

• Detaljer om WPT

• Stabilitet med WPT

• Manövrering med WPT

• Optimal användning av WPT

• Vägledning baserad på väder (Weather Routing)

• Rutiner på bryggan

• Avvikande och onormala driftförhållanden

Frederik Gerhardt

Kontaktperson

Frederik Gerhardt

Forsknings- och utvecklingsingenjör

+46 73 072 90 26

Läs mer om Frederik

Kontakta Frederik
CAPTCHA

* Obligatoriskt

Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

 

Sofia Werner
CAPTCHA

* Obligatoriskt

Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

 

Kontakt

Hittar du inte det du söker eller är du nyfiken på hur vi kan hjälpa dig?

Skicka meddelande
CAPTCHA

* Obligatoriskt

Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.