Gå direkt till innehåll

Simulering och modellering av sensorer och sensorsystem

Vi erbjuder tjänster inom simulering och modellering med syfte att stödja hela produkt- och utvecklingscykeln från tillämpad forskning och konceptidéer till prototypframtagning och produktutveckling. Fokus ligger på sensorer och sensorsystem inom områden som mikro-elektromekanik (MEMS) och elektromagnetism.


Den här tjänsten är även relevant inom Metrologi och mätteknik, Digitalisering

Information om tjänsten

Tjänst
Simulering och modellering av sensorer och sensorsystem
Pris
Pris vid offertförfrågan
Leveranstid

Leveranstiden varierar beroende på uppdragets omfattning och komplexitet. Resursläge och samordning med andra projekt kan påverka tiden.


Beställning

CAPTCHA
Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Christian Jonasson

Senior scientist
+46 10 228 41 53 Läs mer om Christian

Kontakta Christian

CAPTCHA

* Obligatoriskt

Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Syfte

Simulering och modellering är ett viktigt verktyg för nå grundläggande förståelse för en sensoridé eller ett systemkoncept. Ofta ingår detta verktyg som stöd i en iterativ process där man kombinerar simulering/modellering med test och verifiering för att komma fram till den bästa lösningen för en given applikation och användningsområde.

Vår expertis inom systemdesign och sensorer i kombination med vår kompetens inom simulering /modellering gör att vi kan adressera alla delar i utvecklingscykeln, från konceptstudie och kravanalys till systemintegration och testning.

Uppdragen vi tar på oss är ofta komplexa och där en kombination av olika fysiska fenomen behöver analyseras. Några exempel på områden där vi har expertkompetens är följande;

  • Mikroelektromekaniska system (MEMS)
    • Accelerometrar
    • Gyroskop
    • Energy harvesting
  • Elektromagnetism
    • Magnetisk mätteknik
    • Kapacitiv mätteknik
    • Spoldesign
    • Antenndesign
    • Impedansspektroskopi
  • Mikrofluidik
    • Elektromagnetisk interaktion med vätska
    • Mixning

Metod

Beroende på hur problemställningen ser ut så använder vi de modelleringsverktyg som är mest lämpade. Det kan exempelvis röra sig om tillämpad matematisk modellering, statistisk modellering, numerisk simulering eller finita element-analys (FEM). För FEM-simulering använder vi främst COMSOL Multiphysics men vi har även erfarenhet av Ansys. I övriga fall används främst Matlab och Python.

Leveranser

För denna tjänst levereras enligt offert och krav på standarduppfyllelse och dokumentation specificeras före projektstart.