Kontaktperson
Christian Larsson
Ingenjör/Projektledare
Kontakta ChristianI vår toppmoderna testanläggning norr om Varberg utför vi provning av skottskydd och motståndsförmåga vid beskjutning. Skjutbanan är flexibel och kan anpassas mot gällande ballistiska krav och standarder med hög säkerhet och sekretess. Vi är SUA-klassade (säkerhetsskyddad upphandling) och ackrediterade av Swedac.
RISE experter på tillämpad mekanik erbjuder kunder inom både näringsliv och samhällsfunktioner en unik möjlighet att testa och utvärdera produkter i en anpassad ballistisk testbädd. Vi erbjuder även möjligheten att utveckla standarder och metoder i samverkan med kunder för att utöka utbudet av tjänster på RISE.
Våra ingenjörer bygger riggar och tar fram testutrustning som krävs för att möta kundförfrågningar i en toppmodern inomhusanläggning.
Skjutbanan är flexibel och klarar upp till kaliber 50, större provobjekt är inga hinder och skjutbanan kan anpassas mot gällande ballistiska krav och standarder, givetvis med hög säkerhet och sekretess för både labb och personal. Vi är SUA-klassade (säkerhetsskyddad upphandling) och ackrediterade av Swedac.
Våra experter utför arbete i samverkan med näringsliv, myndigheter och försvarsmakt.
SS-EN 1063: Byggnadsglas – Säkerhetsglas – Provning och klassificering av motståndsförmågan vid beskjutning
SS-EN 1522: Fönster, dörrar, jalusier och solskydd – Skottsäkerhet – Krav och klassindelning
SS-EN 1523: Fönster, dörrar, jalusier och solskydd – Skottsäkerhet – Provningsmetod
Vi tillhandahåller ackrediterade rapporter efter genomförd provning.
Beställ via kontaktpersonerna längst ner på sidan
Skottskydd, motståndsförmåga vid beskjutning och ballistisk provning
Kontroll, Korrosion, Produktsäkerhet, Provning, Risk och säkerhet, Samhällsbyggnad, Totalförsvar och krisberedskap
Ackrediterad
SS-EN 1063: Byggnadsglas – Säkerhetsglas – Provning och klassificering av motståndsförmågan vid beskjutning
SS-EN 1522: Fönster, dörrar, jalusier och solskydd – Skottsäkerhet – Krav och klassindelning
SS-EN 1523: Fönster, dörrar, jalusier och solskydd – Skottsäkerhet – Provningsmetod
Pris vid offertförfrågan
Enligt överenskommelse, en konkurrensfördel är våra korta ledtider
Inga förberedelser krävs