Kontaktperson
Jenny Johansson
Ingenjör
Kontakta JennyProvtagning av damm i inomhusmiljö och analys av pälsdjurs- och kvalsterallergener i dammprov utförs.
Mätning av allergenhalter visar på risker för exponering och hälsoreaktioner i inomhusmiljö och kan ligga till grund för förbättrings- och åtgärdsarbete, med positiva hälsoeffekter som följd.
Allergiframkallande ämnen, s k allergener, förekommer i varierande halter i bostäder, på arbetsplatser och i offentliga inomhusmiljöer och kan orsaka hälsoproblem för människor som vistas där. Många vet inte ens om att deras besvär beror på att de har utvecklat en allergi. Allergener förekommer i damm på golv, möbler och i textilier samt flyger omkring i luften vi andas. Enligt Astma- och Allergiförbundet uppges ca 17 % av den vuxna befolkningen lida av pälsdjursallergi. Man kan utsättas för allergener i miljöer där de normalt inte förväntas förekomma, då allergener t ex kan följa med kläder.
Vi erbjuder insamling av dammprover i inomhusmiljö. Därefter extraherar vi dammet och analyserar förekomst av allergener från katt, hund, häst och två sorters kvalster med hjälp av standardiserade MARIA och ELISA-metoder på labb.
Resultat erhålls via e-post i form av en digital RISE-rapport, på svenska eller engelska, i pdf-format. Om så önskas kan även en rapport på papper skickas. Laboratoriet är ackrediterat enligt ISO 17025.
Kontakta någon av personerna nedan för beställning av insamling och analys.
Analys av allergener från hund, katt, häst och två sorters kvalster i inomhusmiljö
Arbetsmiljö, Kemisk och biologisk analys
Tillgänglig
Pris vid offertförfrågan
Förberedande insamling av prov i fält sker efter överenskommelse. Normal leveranstid efter skriftlig beställning och mottagande av prover är tre veckor.
Kontakta någon av personerna nedan för en diskussion kring uppdraget.