Hoppa till huvudinnehåll
Search
Menu
Propeller lagad med hjälp av AM

Additive Intelligence 4.0 | Tech Talks 2026

Den 12 mars slår Additive Intelligence 4.0 upp portarna på Svenska Mässan i Göteborg. Som en del i detta arrangemang kommer du under två dagar ha möjlighet att lyssna på inspirerande Tech Talks som belyser den nära relationen mellan 3D-printning och underhåll. Varmt välkommen till vår scen i mässhall E!

Tech Talk-scenen är öppen för alla mässbesökare och bjuder på ett smörgåsbord av inspiration, kunskap och erfarenheter inom området additiv tillverkning (3D-printning). Presentationerna kommer att kretsa kring olika printtekniker, material, och tillämpningar, primärt med koppling till underhåll och industriella miljöer. Du får ta del av inspirerande exempel från företag som nyligen börjat använda additiv tillverkning för att utveckla sin verksamhet, möjlighet att känna och klämma på printade komponenter, samt chansen att diskutera ditt företags frågor med experter från RISE och andra medverkande företag.

Våra Tech talks riktar sig både till dig som är ny på ämnet och dig som arbetar med additiv tillverkning idag. Scenen ligger i nära anslutning till konferenslokalen i Hall E. Alldeles intill finns det möjlighet att att besöka en mängd utställare inom additiv tillverkning.

Så funkar det

För att ta del av presentationerna behöver du en konferensbiljett till Additive Intelligence 4.0 eller en entrébiljett till Underhållsmässan. Konferensbiljetten inkluderar två dagars konferens, luncher, fika, konferensmiddag, samt entré till Underhållsmässans samtliga fyra dagar. Vill du endast ha en entrébiljett till mässan är den kostnadsfri.

Biljetterna kommer att släppas i början av hösten 2025, men ta tillfället i akt redan nu att notera dagarna i din kalender. Denna sida kommer att uppdateras löpande med mer information, länkar för registrering och program.

Om du vill få ett mejl i samband med att bokningen öppnar rekommenderar vi varmt att du anmäler dig till AM-centers nyhetsbrev och utskick.

Additive Intelligence 4.0 arrangeras av Applikationscenter för additiv tillverkning (AM-center) hos RISE, i nära samarbete med SVEAT, AM4Life, CAM2 och naturligtvis Svenska Mässan. Genom detta samarbete har vi kunnat skapa en robust och framstående nationell plattform i Sverige för alla som vill utforska och dra nytta av potentialen inom additiv tillverkning.

Intresserad av att ställa ut?

Skulle ditt företag vilja delta som utställare i samband med evenemanget? Tveka inte att kontakta oss på am-center@ri.se.

Tech Talks 12-13 mars 2026
12 mar 2026 - 13 mar 2026
Mässans Gata, Korsvägen, Göteborg, Sverige

Kostnadsfritt för besökare på Underhållsmässan och konferensen Additive Intelligence 4.0.

Obegränsat
Föredrag, Fysiskt, Mässa,
Marie-Louise Bergholt

Kontaktperson

Marie-Louise Bergholt

Director Application Center for Additive Manufacturing

+46 70 200 11 58

Läs mer om Marie-Louise

Kontakta Marie-Louise
CAPTCHA

* Obligatoriskt Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Lina Noväng

Kontaktperson

Lina Noväng

Kommunikatör

+46 10 722 33 71

Läs mer om Lina

Kontakta Lina
CAPTCHA

* Obligatoriskt Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.