Kontaktperson
Marie-Louise Bergholt
Director Application Center for Additive Manufacturing
Kontakta Marie-LouiseVälkommen till ett seminarium där tillverkande företag delar hur de använder 3D-printning i plast – från idé till produktion. Ta del av verkliga exempel där tekniken effektiviserat produktframtagning och ökat flexibiliteten. Forskare från Högskolan i Väst berättar även om metallbaserad 3D-printning och dess roll i hållbar och robust tillverkning.
3D-Action 2.0 arrangerar en serie inspirerande seminarier både online och fysiskt. Detta tillfälle är ett fysiskt seminarium där du som representerar ett litet eller medelstort företag får chans att lära dig mer och inspireras av hur andra företag använder additiv tillverkning (3D-printning) för att skapa värde i sin produktion.
Additiv tillverkning är inte längre en framtidsteknik – det är ett konkret verktyg för att effektivisera produktutveckling, öka flexibiliteten i produktionen och ta fram specialanpassade lösningar snabbare.
Under seminariet får du ta del av hur små och medelstora industriföretag arbetar praktiskt med 3D-printning. Genom konkreta exempel visar vi hur tekniken används i vardagen – från prototyper till produktionsnära tillämpningar – och vad som krävs för att komma igång eller ta nästa steg.
Du får också en inblick i hur WAAM-metoden för metallbaserad 3D-printning utvecklas i nära samverkan mellan akademi och företag – med fokus på serietillverkning, korta ledtider och robusta komponenter.
Under eftermiddagen finns även möjlighet att besöka tekniska stationer på Produktionstekniskt centrum. Ett seminarium för dig som vill se hur 3D-printning faktiskt används – här och nu.
Datum: 11 december 2025
Tid: 09:30 – 15:30
Plats: Innovatumområdet, Åkersjövägen 10, Byggnad 74, Trollhättan
Under förmiddagen finns det möjlighet att följa seminariet digitalt. Ange detta vid anmälan, streaminglänk hittar du sedan i anmälningsbekräftelsen.
Frågor om seminariet?
Kontakta Håkan Hellström på hakan.hellstrom@iucvast.se
Missa inte möjligheten att nätverka, dela kunskap och få en inblick i hur 3D-printning faktiskt används – här och nu.
Välkommen! Anmäl dig via knappen.
Seminariet arrangeras av projektet 3D-Action 2.0 som riktar sig till små och medelstora företag i Västra Götalandsregionen.
Urval från seminarieinnehåll
Förmiddag med möjlighet att följa seminariet digitalt:
09:30 Registrering med kaffe och macka
10:00 Programstart
12:00 Gemensam lunch
13:00 Eftermiddag med praktiska inslag på plats på Produktionstekniskt centrum
Presentation av efterbearbetning och tillämpningar inom plast av RISE
Summering av dagen, som avslutas kl. 15:30
Kontaktperson
Director Application Center for Additive Manufacturing
Kontakta Marie-Louise