Hoppa till huvudinnehåll
Search
Menu

Miljonregn över RISE för antibiotikaforskning

25 april 2023, 15:36

Bidrag på över 5 miljoner svenska kronor till RISE som kommer användas i preklinisk forskning för att utveckla nya och bättre antibiotika mot resistenta bakterier.

Forskare från RISE i Södertälje har fått två bidrag på 2,3 respektive 3 miljoner svenska kronor till sitt deltagande i två olika konsortier inom JPIAMR-ACTION "Disrupting drug Resistance Using Innovative Design" för att forska om nya och bättre antibiotika. De kommer att göra detta tillsammans med ledande internationella forskare från Europa.

RISE forskare involverade i två olika projekt

Två projekt vid RISE har beviljats bidrag där RISE kommer testa fram lämpliga beredningsformer för in vivo-studier och senare klinik. RISE kommer analysera exponeringen in vivo, bedöma kinetiska profiler samt designa och genomföra prekliniska safety-tester i gnagare.

Det ena projektet, "MURYXIN", kommer RISE stå för säkerhetsstudier av nya varianter av antibiotika av polymyxin-typ. Dessa ämnen används för närvarande som antibiotika i sista hand för att behandla infektioner med multiresistenta bakterier. Förhoppningen är att de nya varianterna ska vara effektiva och eventuellt mindre toxiska än de polymyxin B och colistin som för närvarande används.

– Vi har tidigare ingått i ett långvarigt forskningssamarbete för att ta fram antibiotika av polymyxin-typ. Där fanns en del utmaningar, precis sådana problem som vi forskare triggas av att lösa, säger Matilda Bäckberg, enhetschef Kemisk och Farmaceutisk Toxikologi på RISE. Det känns inspirerande att ta fram nya läkemedelskandidater med bibehållen effekt men med bättre säkerhetsprofil än Polymyxin B.

Det andra projektet kallas "APRINHA" och dess huvudsakliga syfte är att utveckla fem distinkta inhalationsformuleringar av det nya antibiotikumet apramycin och utvärdera deras farmakokinetik, säkerhet och effekt i Acinetobacter baumannii in vitro och i djurinfektionsmodeller.

– Vår uppgift är att ta fram formuleringar som den ska testas för inhalation, både en nebuliserad lösning och torrformulerade varianter av samma ämne, säger Lina Nyström, forskare vid RISE. Om utvecklingen är lyckosam kommer vi kunna testa formuleringarna i gnagare, mäta exponeringen och ta fram kinetiska profilen för varje formulering. Vi kommer samverka med Inhalation Sciences i detta uppdrag.

Etablerade partners och nyrekrytering

I och med bidraget från JPIAMR blir forskarna från RISE en del av större internationella nätverk, där andra etablerade partners med specialistkompetens ingår, som gemensamt ska utveckla nya antibiotika mot resistenta bakterier.

– Som så tidigare, inom IMI Enable och Enable 2, när det gäller preklinisk forskning och att studera och utveckla antibakteriella läkemedelskandidater bildar RISE ett starkt team tillsammans med spetskompetens från Uppsala universitet och SSI i Danmark, säger Matilda Bäckberg.

De två projekten löper över tre år och kommer kräva en hel del personalresurser i form av forskare, kemister och analytiker.

– Det känns därför väldigt roligt att vi under våren har lyckats rekrytera forskare med spetskompetens inom formulering resp i farmakologi/toxikologi som kan gå direkt i projekten och bidra, säger Matilda Bäckberg.