Gå direkt till innehåll

ETA – Europeisk Teknisk Bedömning

RISE är ett av staten utsett organ med behörighet att utfärda Europeiska Tekniska bedömningar (ETA). För produkter där ingen harmoniserad teknisk specifikation finns eller kan användas fullt ut är ETA-spåret den väg som ger tillverkare möjlighet att CE-märka sina produkter.


Den här tjänsten är även relevant inom Metrologi och mätteknik

Information om tjänsten

Tjänst
ETA - Framtagande/Utfärdande av Europeisk Teknisk Bedömning, samt framtagande av Europeiska Bedömningsdokument(EAD)
Pris
Pris vid offertförfrågan
Förberedelser

Inga förberedelser krävs, men en klar definition av produkt och dess avsedda användning, inklusive ev. begränsningar är en klar fördel

Mer information

Offertförfrågan

CAPTCHA
Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Daniel A Andersson

TIC-ingenjör
+46 10 516 57 23 Läs mer om Daniel A

Kontakta Daniel A

CAPTCHA

* Obligatoriskt

Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Stefan Coric

Enhetschef
+46 10 516 60 73 Läs mer om Stefan

Kontakta Stefan

CAPTCHA

* Obligatoriskt

Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Varför CE‑märka genom RISE?

CE‑märkning är nyckeln till hela EU-marknaden. Med en CE‑märkning kan du:

  • sälja dina produkter fritt inom Europa
  • tydligt visa att produkten uppfyller gemensamma kvalitets- och säkerhetskrav
  • stärka ditt varumärke genom transparens och pålitlighet

När en harmoniserad standard saknas är en ETA det bästa sättet att möjliggöra CE‑märkning. ETA:n beskriver produktens egenskaper, tillverkningsprocess och kontrollrutiner—allt som behövs för att ge marknaden trygghet och förtroende.

Som Sveriges tekniska bedömningsorgan (TAB) utfärdar RISE ETA:er inom alla produktområden. Vi representerar även Sverige i EOTA, den europeiska organisationen som utvecklar EAD:er. Det betyder att du får en partner som både driver processen och påverkar de europeiska riktlinjerna.

En tydlig och effektiv process

Vår arbetsprocess är utformad för att vara smidig och transparent:

  1. Förfrågan
  2. Offert
  3. Framtagning av EAD, om det saknas
  4. Framtagning av ETA

När all produktinformation, tillverkningsdata och kontrollplaner (FPC) är på plats kan vi utfärda ett ETA.

Beroende på vilket AVCP‑system produkten omfattas av kan ytterligare tredjepartsgranskning krävas. Som ett av Sveriges ledande anmälda organ kan RISE även hjälpa till med dessa delar.

Leverans

När stegen ovan utförts ställs ett ETA ut. Referens till ETA publiceras dels på RISE hemsida men även på EOTAs hemsida.

Mer information