Kontaktperson
Erik Furusjö
Forskare
Kontakta ErikDet finns ett stort behov av processer för effektivt produktion av hållbara flygbränslen ur skogsbaserade restprodukter. Metanol är en intermediär och plattformskemikalie som kan framställas effektivt ur olika typer av biomassa och sen användas i olika applikationer. I detta projekt studeras teknik för att omvandla biometanol till flygbränsle.
Zeoliten ZSM-5 används som katalysator för kommersiell tillverkning av alkener eller bensin från metanol. En separat process för tillverkning av tyngre kolväten (jet och diesel) från alkener med samma katalysator har också demonstrerats. LTU har patenterat en ny katalysator med högre stabilitet och lägre diffusionsmotstånd och visat
att detta ger längre livslängd och högre utbyte av tyngre kolväten vid bensinsyntes. I projektet utvecklas en helt ny process för tillverkning av tyngre kolväten direkt från metanol med den nya katalysatorn som bör vara optimal för ändamålet. Endast en mild vätebehandling behövs sedan för att erhålla jetbränsle. Tekniken är potentiellt mycket effektiv och flexibel, då både metanol och jetbränsle/bensin kan tillverkas med högt utbyte och hållbar metanol kan framställas ur många råvaror och dessutom finns möjlighet att även styra mot produktion av bensin eller diesel. Produktionskostnader och klimatavtryck uppskattas för att påvisa teknikens konkurrenskraft.
Metanol till jet
Pågående
Teknikutveckling och tekno-ekonomisk analys
24 månader
7 MSEK
Haldor Topsoe, Luleå Tekniska Universitet
Energimyndigheten