Kontaktperson
Annie Svensson
Projektledare
Kontakta AnnieGenom projektet kommer offentliga måltidsverksamheter öka sin kunskap om hur matens klimatpåverkan kan minskas genom teoretisk och praktisk utbildning, genom erfarenhetsutbyte och workshops, samt genom att utveckla verktyg för arbetssätt och kommunikation.
Syftet med projektet är att deltagande organisationer ska minska sin klimatpåverkan genom att ändra inköp av råvaror och minska matsvinnet. Målet är att organisationerna tillsammans ska minska klimatpåverkan med 13 procent.
Klimatpåverkan från samhället behöver minskas och förändringar behöver göras inom alla sektorer. Från maten vi äter finns en betydande del av dagens klimatpåverkan och här kan var och en göra skillnad.
Varje dag serveras ca 3 miljoner offentliga måltider inom skola, vård och omsorg. Den mat som serveras har stor potential att påverka matval och livsstil i det övriga livet. I unga år grundläggs också matvanor som vi bär med oss hela livet. Den mat som serveras inom offentlig sektor utgör därför en viktig vägvisare för hållbara och hälsosamma matvanor. Genom att öka kunskapen om vilken mat som är bra ur klimatsynpunkt, men också god och hälsosam, rustar vi offentlig måltidsbransch för framtiden.
Samhällsnyttan för detta projekt är att bidra till minskad klimatpåverkan från måltider som serveras i offentliga kök och utgöra vägvisare för hälsosamma och goda matvanor.
Läs och ta del av framtaget material, om projektets resultat och erfarenheter på Måltid Sveriges webbsida, klicka här!
Klimatkliv för offentliga måltider
Avslutat
Västra Götalandsregionen
Projektledning
2018-2020
Västra Götalandsregionen, Ale kommun, Dals-Eds kommun, Falköpings kommun, Härryda kommun, Lidköpings kommun, Lilla Edets kommun, Munkedals kommun, Orust kommun, Åmåls kommun
Naturvårdsverket, Klimatklivet, Västra Götalandsregionen
www.maltidsverige.se/klimatkliv
Annie Svensson Elin Backlund Britta Florén