Kontaktperson
Francisco Salva Serra
Forskare
Kontakta FranciscoAMR-Aqua-projektet kommer att undersöka om och hur olika kemikalier som används inom vattenbruk bidrar till uppkomst, spridning och beständighet av antimikrobiell resistens i marina miljöer, samt deras koppling till resistensmönster hos mänskliga och animaliska infektioner.
Projektet kommer att genomföras av ett konsortium koordinerat av Havforskningsinstitutet (Norge) och bestående av flera partners från Norge, Chile och Sverige. En nyckelaspekt av projektet är dess fokus på världens två största producenter av odlad lax, Norge och Chile.
Norge och Chile står för 70 procent av laxproduktionen. Det finns dock en stor skillnad: medan Norge använder relativt små mängder antibiotika eftersom förekomsten av bakteriella sjukdomar har minskats genom alternativa strategier såsom användning av vacciner, använder Chile mer än 300 ton av dessa substanser varje år för att förebygga eller kontrollera sjukdomar.
I enlighet med One Health-konceptet kommer detta tvärvetenskapliga forskningsprojekt att utvärdera effekten av antibiotikaanvändning inom vattenbruksindustrin i Chile (hög antibiotikaanvändning) och Norge (mycket låg antibiotikaanvändning) på uppkomst, selektion och spridning av antimikrobiell resistens i den marina miljön. Projektet behandlar även effekten av biocidanvändning, som är hög både i Chile och Norge, och en viktig del blir att föreslå möjliga lösningar för att minska användningen av dessa kemikalier inom vattenbruket.
AMR-Aqua
Pågående
Utanför Sverige
Delatagare
4 år
12,000,000 NOK
Bergen Kommune (Norway), Directorate of Fisheries (Norway), CASA - Center for Antimicrobial Stewardship in Aquaculture (Chile), Universidad del Desarrollo (Chile), Pontificia Universidad Católica de Valparaíso (Chile), CCUG (Culture Collection University of Gothenburg), Sahlgrenska University Hospital (Sweden), Nanoxis Consulting AB (Sweden)
The Research Council of Norway