Kontaktperson
Hanna Linden
Senior forskare
Kontakta HannaBehovet av cirkulär omställning är stort många branscher, inte minst i fordonsindustrin och av mobilitet i samhället i stort. Elektrifiering och cirkulär ekonomi är två faktorer som är av stor relevans.
Syftet med projektet Den cirkulär bilen (förstudie) är att bygga konkreta visioner som möjliggör att Sverige har en cirkulärt anpassad bilflotta med fossilfria och klimatneutrala transporter år 2045. Med ett systemiskt förhållningssätt till den cirkulära bilen, och med engagerade aktörer från hela värdekedjan, inklusive t.ex. tillverkning, bildelningsaktörer och användare (privata och offentliga), ser vi det möjligt att bidra till att accelerera den cirkulära omställningen och i processen stödja nya och etablerade aktörer. Effekten väntas möjliggöra nödvändiga och disruptiva förändringar för att möta nuvarande och framtida klimat- och miljöutmaningar samt att minska sårbarhet och resursutmaningar i värdekedjorna.
Den cirkulära bilen (förstudien) har ambitionen att bygga en solid bas för ett steg 2-projekt, som i sin tur kommer att ha styrkan och kapaciteten att hjälpa till att förverkliga den cirkulära bilvärdekedjan. Det övergripande målet för ett steg 2 är att utveckla och föreslå ett helhetskoncept för framtidens bilflotta, där återcirkulering av produkter och komponenter är standard i branschen samt är anpassad för en högre nyttjandegrad av fler brukare.
Den cirkulära bilen (förstudie)
Pågående
Koordinator
7 månader
800 000
Axkid, Bilia, Borås Bildemontering, CEVT, Borgstena, Elmo, Göteborgs stads leasing, KG Knutsson, Lynk & Co, Motorbranschens Riksförbund (MRF), SBR Sveriges Bilåtervinnares Riksförbund (SBR), Stena Circular Consulting (del av Stena Recycling)
Vinnova, med stöd från programmet Fordonsstrategisk Forskning och Innovation, FFI
Hanna Linden Derek Diener Sara Renström Birgit Brunklaus Emma Enebog Thomas Nyström Heidi Hautajärvi Stenmark Jenny Lundahl