Frisk blandning på stämman

Publicerad 2012-04-27

Det går bra för RISE, trots de senaste årens internationella ekonomiska turbulens. Det var ett av grundbudskapen på RISE Holdings årsstämma den 24 april. Omsättningen för hela RISE-gruppen 2011 var knappt 2,5 miljarder kronor. Antalet anställda uppgick vid årets slut till 2.114.

Nästan 100 personer från RISE-gruppen, ägare samt lärosäten, näringsliv, statliga myndigheter och allmänhet samlades den 24 april för RISE Holdings årsstämma 2012 med påföljande seminarium, bokpresentation och utställningar. Stämman hölls liksom de senaste åren på Näringslivets hus i Stockholm.

Den officiella stämman leddes av styrelseordförande Yngve Stade med assistans av RISE Holdings CFO Cecilia Driving och ägaren staten representerades av Anna Magnusson från Enheten för bolagsanalys och ägarstyrning på Finansdepartementet. Till styrelseledamöter omvaldes Yngve Stade (ordförande), Lars Erik Fredriksson, Anna Hultin Stigenberg, Thomas Johannesson, Pia Sandvik och Marie Westrin.

Efter stämmodelen, styrelsemöte, utställningsmingel och lunch, vidtog ett eftermiddagsseminarium med utblickar både inifrån RISE-gruppens olika delar och från externa intressenter.

Fokus på ny bok

RISE Holdings vd Peter Holmstedt inledde seminariet med att kommentera verksamhetsåret 2011. Du kan ta del av Peter Holmstedts presentation via länk nedan.

RISE Holdings kommande antologi Myt och verklighet i forskningspolitiken upptog första delen av eftermiddagen. Tre personer som på ett eller annat sätt bidragit till boken, gav sin syn på forskningsinstitutens roll och bakgrunderna till innehållet, som publiceras i slutet av maj.

Betty Malmberg (M), riksdagsledamot och ledamot av utbildningsutskottet, har skrivit kapitlet Det är märkligt att Europas mest innovativa land inte är bättre. Hon efterlyser mer proaktivt arbete för att marknadsföra svensk forskning internationellt, med mindre konsensus och mer handlingskraft.

Jan-Eric Sundgren, vice vd AB Volvo och styrelseordförande i RISE-institutet SP, har tillsammans med sin Volvo-kollega Urban Wass bidragit med Samverkansprogram och jobbskapande forskning för ett attraktivare Sverige. Jan-Eric ser ingen konflikt i att kombinera grundforskning och behovsforskning och tackar det svenska utbildningssystemet för Volvos framgångar genom historien. Grundforskning eller tillämpad forskning spelar ingen roll, bara det är bra forskning, menar han. Sverige måste dock bli bättre på att belöna lärosäten och forskare som samverkar med industrin.

Ingemar Pettersson, doktorand vid KTH:s avdelning för historiska studier av teknik, vetenskap och miljö, har bistått professor Sverker Sörlin med material till bidraget Sverige behöver mångfald i utförandet av forskning. Med överskriften Kontraintuitiva fynd om institutens bakgrund, gav Ingemar en exposé över svensk kollektiv industriforskning och spelet om detta mellan politik och näringsliv, i synnerhet åren 1940-1980. Ett konstaterande var att det var ganska händelselösa år för industriforskningsinstituten från slutet av 1960-talet till början av 1990-talet. Före och efter denna period har det offentliga intresset varit betydligt större.

Hänt på instituten

Andra delen av eftermiddagen ägnades åt generella presentationer av RISE delkoncerner SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut, Innventia, Swerea och Swedish ICT Research, kompletterade med två russin ur de 19 RISE-institutens kakor:

Livsmedelsforskaren Lilia Ahrné från SP-ägda SIK berättade om EU-projektet ProPraline om choklad. Per-Åke Olsson från Swedish ICT-institutet Viktoria berättade i sällskap med Olle Isaksson från Ericsson om deras gemensamma projekt ELVIIS – En innovativ approach för laddning av elbilar.

Vd Peter Holmstedts presentation samt de flesta av presentationerna om antologin, instituten och enskilda projekt finns tillgängliga för nedladdning via länkarna längst ner.

Årsrapport, delårsrapport etc finns på RISE Holdings publikationssida.